Ministarstvo kulture Republike Hrvatske objavilo je javni poziv za prijavu tekstova za nagradu "Marin Držić". Prijave se primaju u roku do 45 dana od datuma objave natječaja (4.11).
JAVNI POZIV
I.
Na ovaj Javni poziv mogu se prijaviti autori s novim dramskim djelima pisanima hrvatskim jezikom koja do konačne odluke Stručnoga povjerenstva, nisu izvedena ni objavljena u bilo kojem obliku. Svaki autor može prijaviti jedno djelo neovisno o vrsti i tematici djela.
II.
Dramska djela prijavljuju se pod ŠIFROM, koja treba biti čitko napisana na prvoj stranici djela kao i na priloženoj zatvorenoj kuverti u kojoj se dostavljaju podaci o autoru: ime i prezime, adresa, broj telefona, adresa e-pošte i OIB. Kuverte će biti otvorene javno nakon konačne odluke Stručnoga povjerenstva, u prisutnosti članova Stručnog povjerenstva i predstavnika Ministarstva kulture. Nepotpune prijave i one koje nisu u skladu s propozicijama Javnoga poziva neće se razmatrati.
III.
Prijavljena dramska djela ocjenjuje Stručno povjerenstvo koje imenuje ministar kulture. Dodjeljuju se prva, druga i treća nagrada.
IV.
Nagrada se sastoji od novčanog iznosa koji određuje ministar kulture i prigodne brončane skulpture.
V.
Za praizvedbu djela nagrađenih na temelju ovoga Poziva kazališta će biti posebno stimulirana.
VI.
Prijavom na Poziv smatra se da je autor dramskoga djela suglasan da se sva imovinska autorska prava za prvo izdanje nagrađenoga dramskog djela prenose bez naknade na Ministarstvo kulture, koje će nagrađena dramska djela izdati u okviru edicije „Nagrada Marin Držić“.
VII.
Tekstovi za koje se raspisuje Poziv dostavljaju se u tri primjerka Ministarstvu kulture, Zagreb, Runjaninova 2, s napomenom: Za Nagradu „Marin Držić“.
VIII.
Nenagrađena dramska djela vraćaju se autorima na njihov zahtjev u roku od 30 dana od pisane obavijesti o završetku postupka Poziva. Jedan primjerak svakoga djela Ministarstvo zadržava u svojoj dokumentaciji.
IX.
Prijave na temelju ovoga Poziva podnose se u roku od 45 dana od dana objave u „Narodnim novinama“. Rezultati će biti objavljeni na mrežnoj stranici Ministarstva kulture Republike Hrvatske.
Studentski festival posvećen mladim dramskim piscima DeSADU objavio je poziv za nove dramske tekstove. Prijave traju od 13. listopada do 2. studenog 2015. godine. Na natječaju mogu sudjelovati isključivo studenti Odsjeka dramaturgije. Prijavljuju se gotovi tekstovi pisani na hrvatskom jeziku.
Tekstove treba poslati najkasnije do ponoći 2. studenog, na e-mail adresu desadu@adu.hr. Tekstovi se šalju u .doc formatu, a uz tekst obavezno treba priložiti sinopsis (do 100 riječi), kratku biografiju (do 100 riječi) i osnovne podatke studenta (ime i prezime, godina studija, kontakt podaci).Ove godine će o odabiru tekstova odlučivati stručni žiri u sastavu Saša Božić, Nina Horvat i Ivor Martinić.
U suradnji GDK Gavella i Ogranka mladih HDDU-a u atriju Gavelle će u sklopu 30. Gavellinih večeri koncertno biti izvedena tri dramska teksta, koja nisu imala profesionalnu premijeru u kazalištu, autora mlađih od 35 godina.
Ukoliko imate dramski tekst koji biste željeli predstaviti koncertnim čitanjem u Gavelli pozivamo vas da ga pošaljete do četvrtka 17. rujna 2015. na mail ogranakmladih@hddu.hr.
Gradsko kazalište lutaka Split, organizator Festivala hrvatske drame za djecu, s ciljem poticanja domaćeg dramskog stvaralaštva za djecu objavljuje Javni poziv za prijavu tekstova i dodjelu Nagrade 'Mali Marulić'. Tekstovi se primaju od 10. kolovoza 2015. do 10. siječnja 2016.
Na ovaj Poziv mogu se prijaviti autori s novim dramskim tekstom pisanim za lutkarsko kazalište i kazalište za djecu. Tekst mora biti pisan na hrvatskom jeziku i ne smije biti izveden ili objavljen do travnja 2016. godine kada će se održati 9. festival hrvatske drame za djecu 'Mali Marulić'. Tekstovi se šalju pod šifrom, a autor može prijaviti jedan tekst. Gradskom kazalištu lutaka Split treba dostaviti tri ispisana primjerka teksta i jedan na CD-u, te u posebnoj omotnici (zatvorenoj), na kojoj je ispisana šifra, podatke o autoru (puno ime, adresa, broj telefona). Tekstove će čitati, ocjenjivati i o nagradama odlučivati stručna komisija koju imenuje ravnatelj GKL-a Split i festivala 'Mali Marulić'.
Tekstovi se šalju na adresu: Gradsko kazalište lutaka Split, Tončićeva 1, 21000 Split, s naznakom za Nagradu 'Mali Marulić'. Tekstove primamo od 10. kolovoza 2015. do 10. siječnja 2016.
Nagrade se objavljuju i uručuju na Festivalu hrvatske drame za djecu 'Mali Marulić' 2016. godine.
Nagrada se sastoji od novčanog iznosa i to:
Prva nagrada: 15.000,00 kn
Druga nagrada: 10.000,00 kn
Treća nagrada: 6.000,00 kn.
Završen je drugi po redu natječaj za financiranje prijevoda hrvatskih drama na strane jezike web portala drame.hr. U uži izbor ušle su drame (poredane po abecednom redu prezimena autora): -"Radnice u gladovanju" Gorana Ferčeca, "Spremni" Kristine Gavran, "Do posljednje kapi krvi" Nine Horvat
, "Susret" Nine Mitrović, "S(i)nu bez s(i)nova" Srđana Sandića, "Podivljali učitelj dijeli šamare umjesto lekcije" Nikole Šimića, "Mala klaonica nježnosti" Milka Valenta Žiri u sastavu Jasna Žmak, Marina Petković i Lana Šarić jednoglasno je odabrao pobjednike natječaja: "Radnice u gladovanju" Gorana Ferčeca"Susret" Nine MitrovićČestitamo pobjednicima i svim sudionicima natječaja.Uredništvo: Maja Sviben, Ivor Martinić i Lana Šarić
Ministarstvo kulture objavilo je poziv za prijavu tekstova za nagradu 'Marin Držić'. Prijave se podnose u roku od 45 dana od dana objave. (5.11.)
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske na temelju članka 9. Zakona o financiranju javnih potreba u kulturi (NN, 47/90, 27/93 i 38/09) i članka 2. Pravilnika o izboru i utvrđivanju programa javnih potreba u kulturi (NN, 69/12, 44/13, 91/13), a u svrhu poticanja i promicanja hrvatskoga dramskog i kazališnog stvaralaštva, objavljuje
Javni poziv za dodjelu Nagrade za dramsko djelo "Marin Držić" za 2014. godinu
I.
Na ovaj Javni poziv mogu se prijaviti autori s novim dramskim djelima pisanima hrvatskim jezikom koja do konačne odluke Stručnoga povjerenstva, a najkasnije do kraja veljače 2015., nisu izvedena ni objavljena u bilo kojem obliku. Svaki autor može prijaviti jedno djelo neovisno o vrsti i tematici djela.
II.
Dramska djela prijavljuju se pod ŠIFROM, koja treba biti čitko napisana na prvoj stranici djela kao i na priloženoj zatvorenoj kuverti u kojoj se dostavljaju podaci o autoru: ime i prezime, adresa, broj telefona, adresa e-pošte i OIB. Kuverte će biti otvorene javno nakon konačne odluke Stručnoga povjerenstva, u prisutnosti članova Stručnog povjerenstva i predstavnika Ministarstva kulture. Nepotpune prijave i one koje nisu u skladu s propozicijama Javnoga poziva neće se razmatrati.
III.
Prijavljena dramska djela ocjenjuje Stručno povjerenstvo koje imenuje ministrica kulture. Dodjeljuju se prva, druga i treća nagrada.
IV.
Nagrada se sastoji od novčanog iznosa koji određuje ministrica kulture i prigodne brončane skulpture.
V.
Za praizvedbu djela nagrađenih na temelju ovoga Poziva kazališta će biti posebno stimulirana.
VI.
Prijavom na Poziv smatra se da je autor dramskoga djela suglasan da se sva imovinska autorska prava za prvo izdanje nagrađenoga dramskog djela prenose bez naknade na Ministarstvo kulture, koje će nagrađena dramska djela izdati u okviru edicije "Nagrada Marin Držić".
VII.
Tekstovi za koje se raspisuje Poziv dostavljaju se u tri primjerka Ministarstvu kulture, Zagreb, Runjaninova 2, s napomenom: Za Nagradu "Marin Držić".
VIII.
Nenagrađena dramska djela vraćaju se autorima na njihov zahtjev u roku od 30 dana od pisane obavijesti o završetku postupka Poziva. Jedan primjerak svakoga djela Ministarstvo zadržava u svojoj dokumentaciji.
IX.
Prijave na temelju ovoga Poziva podnose se u roku od 45 dana od dana objave u "Narodnim novinama". Rezultati će biti objavljeni na mrežnoj stranici Ministarstva kulture Republike Hrvatske.
Portal Drame.hr objavljuje svoj drugi natječaj za financiranje prijevoda drama na strane jezike. Natječaj je otvoren do 25.11.2014, a u selekciju ulaze isključivo tekstovi pristigli na portal od prošlog natječaja do navedenog roka. Žiri će izabrati jednu do dvije drame (ovisno o broju stran
ica i financijskim mogućnostima) koje će se prevesti na strane jezike po izboru autora, u dogovoru s uredništvom portala.
O pobjedniku natječaja odlučivat će tročlani žiri u sastavu: Jasna Žmak, dramaturginja; Marina Petković, kazališna redateljica te Lana Šarić, dramatičarka i urednica portala.
Sudjelovanje na natječaju podrazumijeva objavu prijavljenih drama na portalu, kao i prijevoda drama koje budu izabrane za prevođenje. Prijevodi će u skladu s mogućnostima uredništva biti promovirani u inozemstvu među relevantnim organizacijama.
Ako se radi o drami koja iz nekih razloga još ne smije biti objavljena (različiti natječaji koji kao uvjet imaju neobjavljivanje, postavljanje u kazalištu i slično), potrebno je u prijavnici naznačite i željeni datum objave, koji ne smije biti kasnije od svibnja 2015. godine.
Također, molimo autore koji su nam od 15.9. 2013, datuma završetka zadnjeg natječaja, do dana objave ovogodišnjeg natječaja poslali dramu da nas kontaktiraju mailom i potvrde da žele da im tekst uđe u selekciju. Ako autor ima više tekstova u tom periodu objavljenih na portal, molimo da nam naznači s kojim se tekstom želi natjecati jer će u ovogodišnju selekciju moći ući samo jedan tekst istog autora.
GRADSKO KAZALIŠTE LUTAKA SPLIT, organizator Festivala hrvatske drame za djecu, s ciljem poticanja domaćeg dramskog stvaralaštva za djecu objavljuje javni poziv za prijavu tekstova i dodjelu nagrade "Mali Marulić".
I.
Na ovaj Poziv mogu se prijaviti autori s novim dramskim tekstom pisanim za lutkarsko kazalište i kazalište za djecu. Tekst mora biti pisan na hrvatskom jeziku i ne smije biti izveden ili objavljen do travnja 2015. godine kada će se održati 8. festival hrvatske drame za djecu „Mali Marulić“. Tekstovi se šalju pod šifrom, a autor može prijaviti jedan tekst.
Gradskom kazalištu lutaka Split treba dostaviti tri primjerka teksta te u posebnoj omotnici (zatvorenoj), na kojoj je ispisana šifra, podatke o autoru (puno ime, adresa, broj telefona).
II.
Tekstove će čitati, ocjenjivati i o nagradama odlučivati stručna komisija koju imenuje ravnatelj GKL-a Split i festivala „Mali Marulić“.
III.
Tekstovi se šalju na adresu: Gradsko kazalište lutaka Split, Tončićeva 1, 21000 Split, s naznakom za Nagradu „Mali Marulić“. Tekstove primamo od 10. kolovoza 2014. do 10. siječnja 2015.
IV.
Nagrade se objavljuju i uručuju na Festivalu hrvatske drame za djecu „Mali Marulić“ 2015. godine.
V.
Nagrada se sastoji od novčanog iznosa i to:
Prva nagrada: 15.000,00 kn
Druga nagrada: 10.000,00 kn
Treća nagrada: 6.000,00 kn.
Udruga KUFER objavila je natječaj za izvedbene tekstove za projekt Malih noćnih čitanja koji će se održati u listopadu 2014. godine.
Projekt Mala noćna čitanja započet je 2008. godine u okviru Centra za dramsku umjetnost (CDU) s namjerom izvedbe, promicanja i afirmacije izvedbenih tekstova mladih autora. Nakon dva ciklusa čitanja u suradnji s Teatrom &TD, te suradnje sa Zagrebačkim kazalištom mladih u sklopu kojih je s izuzetnim uspjehom izvedeno čak 15 tekstova mladih dramatičara, MNČ 2014. ulazi službeno u svoje četvrto izdanje, a ovaj put realizira se u produkciji KUFER-a.
Iako je MNČ prvenstveno pokrenut s ciljem promocije suvremenog dramskog teksta, od 2012. projekt je proširen na koncept DRAMATRUŠKOG STUDIJA organiziranog kao desetodnevna intenzivna radionica za dramatičare, dramaturge i izvođače koji su izabrani putem javnog natječaja. Konačni rezultat takvog kolaborativnog rada su scenska čitanja tekstova.
Dramaturški studio kreiran je kao odgovor na izostanak inkluzivne suradnje dramskih autora mlađe generacije i drugih kazališnih profesija koji djeluju na različitim poljima izvedbenih umjetnosti te je zamišljen kao alternativna edukativna platforma koja će kreirati prostor za njihovu međusobnu suradnju i razmjenu znanja. Fokus je Dramaturškog studija na istraživanju različitih oblika radnog procesa i izvedbenih strategija kroz rad na konkretnim tekstovima mladih domaćih autora, uz mentorstvo etabliranih hrvatskih redatelja te teorijsku potporu predavača iz regije.
Mala noćna čitanja predstavljaju prvi korak u sustavnoj prezentaciji tekstova mladih domaćih autora domaćoj kulturnoj javnosti i profesionalcima s područja izvedbenih umjetnosti. Cilj je Malih noćnih čitanja osnažiti perspektive za produciranje i distribuciju tekstova mladih dramskih autora kojima se u okviru postojećih insitucija za tako nešto rijetko otvara mjesto.
UVIJETI ZA PRIJAVU
- Autori/ce mogu biti max. 36 godina starosti
- Autori/ce moraju posjedovati prethodna iskustva u polju izvedbenih umjetosti
- Autori/ce ne smiju imati više od dva profesionalno izvedena dramska djela u RH
- Prijavljeni tekstovi moraju biti biti originalni, neizvedeni, neobjavljeni ili drugačije predstavljeni u javnosti
- Prijavljeni tekstovi moraju biti napisani na hrvatskom jeziku
PRIJAVA
- Originalni dramski tekst
- Životopis autora
- Pismo motivacije (max. 2800 znakova )
Potrebne materijele potrebno je poslati najkasnije do 25. srpnja 2014. godine na adresu produkcija.kufer@gmail.com
Rezultati natječaja bit će objavljeni do 1. rujna 2014.godine.
Na temelju odabranih tekstova, organizacijski tim projekta (Petra Glad, Vedrana Klepica, Goran Ferčec, Ivor Martinić) pozvat će petero domaćih redatelja da za vrijeme Dramaturškog studija budu mentori na pojedinom tekstu te zajedno sa odabranim dramatičarima, dramaturzima, izvođačima i producentima rade na postavljanju njegova čitanja. Poziv za ostale polaznike programa – dramaturge, izvođače i producente, bit će objavljen naknadno.
Forum suvremene Drame centra ITI objavio je natjecaj za prezentaciju novih europskih drama. Rok prijave je 17.1.2014., a o detaljima i uvjetima natječaja možete pročitati u cjelovitom tekstu. The Forum of Contemporary Drama is one of the Hellenic Centre of the ITI’s most important projects. It
is a two-day presentation of staged readings of noteworthy plays from all over the world which have not yet been performed in Greece and is addressed to theatre professionals and anyone with a general interest in theatre. ObjectiveThe goal of this project is to present and promote in Greece, on a regular basis, the new trends in writing worldwide. Over the years many of the plays that were first presented at the Forum, consequently got staged by Greek professional theatre companies.Forum historyThe first Forum was held in March 2007 on the occasion of the World Theatre Day and has been taking place in the spring ever since. Up to now, the Forum has presented 41 plays from 35 countries, by playwrights such as Sergio Blanco, Marina Carr, Edgar Chias, Claudine Gallea, Jan Fabre, Jon Fosse, Elfriede Jelinek, Joel Jouanneau, Dennis Kelly, Jean-Luc Lagarce, Juan Mayorga, Gustavo Ott, Fausto Paravidino, Saara Turunen, Olivier Py and Larry Tremblay among others. What we ask from youThe reason we contact you is to ask you to suggest up to four (4) plays from your respective countries which you deem important. This year’s presentation will focus on Balkan Dramaturgy. So we are looking for plays from these countries.Criteria1. The plays must be contemporary (written within the last five years - from the beginning of 2009 onwards)2. They must have received at least one full staging3. They must have had an impact in their country of origin, i.e. they should fulfil at least one of the following criteria:have had a successful runhave been well received by criticsbe innovative, represent the country’s new writing etc.have been translated and staged abroadhave been awarded prizeshave created a debate over their content or formRoyaltiesAs you may know the Hellenic Centre of the ITI is a non-profit, non-governmental organization. Our objective is to promote international collaboration towards the evolution of the performative arts and to function as a channel of communication and creation of partnerships and networks among countries. Therefore, all participating professionals (translators, actors, directors etc) work on a voluntarily basis. There is no entrance fee for the event and the presentations are open to everyone. There is no income whatsoever to be derived from this event.Presentation 20 to 30 minute-long excerpts from each play will be presented as staged readings at the French Institute in Athens in May 2014. Those readings will be accompanied by a short presentation of each playwright and his/her work.LanguagePlays should be written in or translated into English or French. Selection procedureA Reading Committee will read all plays and choose approximately eight for this year’s Forum.Apart from that, the Hellenic Centre of the ITI has created a “Bank of New Plays” in a special section of its Library accessible to anyone who might be interested. This section includes all submitted plays, whether they are presented or not.AssociatesThe Forum is organized by the Hellenic Centre of the ITIwww.hellastheatre.gr in collaboration and under the auspices of Cultural Institutes and Embassies in Greece.Invitation for PlaywrightsWe cordially welcome all playwrights who wish to attend the presentation of their work.The Hellenic Centre of the ITI does not have the means to cover expenses but can help the effort to raise the necessary funds by approaching Embassies or Cultural Organizations in Greece. Towards this end, it is vital to have adequate notice by the playwrights. Those, whose plays will be selected, will be notified right away so that they can make the necessary plans and arrangements.Deadline for submissionsJanuary 17th, 2014We thank you in advance for you response!For any further inquiries please feel free to contact us:office@hellastheatre.gr